opp.png

Marsz Katyński - Marszem Niepodległości 

        10 kwietnia 2018 roku z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Dynowie odbył się doroczny marsz do Krzyża Katyńskiego. Na zaproszenie organizatorów na placu kościelnym przed pomnikiem Jana Pawła II zebrała się grupa chętnych do oddania czci Tym, którzy oddali życie, by następne pokolenia mogły żyć w wolności.

P1150238

 

         Modlitwą dziękczynną za dar życia i dokonania Świętego - Jana Pawła II rozpoczęła się ta patriotyczno- religijna uroczystość, a potem myśli zgromadzonych wokół pomnika skupiły się wokół Zbrodni Katyńskiej, która zebrała okrutne żniwo.

        Żadne słowa, nawet najpiękniejszej poezji nie oddadzą w pełni tragedii tysięcy zabitych strzałem w tył głowy, rozpaczy Ich Bliskich i zmowy milczenia poniżającej Ich Ofiarę.

Jeszcze trudniej pogodzić się z tragedią Katastrofy Smoleńskiej - 10 kwietnia 2010 roku!

Pozostaje wierzyć w najpewniejszą, bo Boską Sprawiedliwość! Wprawdzie poeta w innej sytuacji pisał: "poeta pamięta - spisane będą czyny i rozmowy",  ale czy to wystarczy!?

 

P1150227

 

        Dynowski Marsz Katyński zgromadził delegacje młodzieży LO z Panią Dyr. E. Klaczak- Łach na czele, grupy gimnazjalistów i młodych strażaków z Przedmieścia - z niezawodnym - Leonardem Prokopem, kilku członków stowarzyzenia "Aktywny Dynów" , sporą grupę dorosłych- niezrzeszonych- patriotów - nie tylko ze słownych deklaracji. Główną ulicą Dynowa z dumnie powiewającą flagą, śpiewając pieśni patriotyczne i wojskowe przeszli uczestnicy Marszu pod Krzyż Katyński, gdzie modląc się za Poległych, Zabitych, Ofiary Katastrofy i nas współczesnych prosili także o pomyślność Ojczyzny. W ten piękny wiosenny wieczór nad miastem popłynęły też pieśni, które "od kołyski" zna każdy Polak, ale wtedy zabrzmiały wyjątkowo pięknie, to znów dumnie, bo wykonane razem i z poczuciem jedności wszystkich.

Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół' serdecznie dziękuje wszystkim Uczestnikom Marszu, a szczególne słowa wdzięczności kieruje do Ks. Janusza prowadzącego modlitwy i Antoniego Dżuły za inicjowanie i prowadzenie śpiewu.

 

Za Zarząd TG."Sokół''

Krystyna Dżuła