opp.png

"JASEŁKA z historią POLSKI w tle"

         BOŻE NARODZENIE to temat, nie tylko dla teatrów i teatrzyków naszego regionu ze wszech miar ważny, inspirujący , mobilizujący do wyrażania uczuć, głębokich przeżyć religijnych i podtrzymywania naszej polskiej tradycji. Przykładów na to mamy wiele. Jak dynowszczyzna długa i szeroka w szkołach, przedszkolach i nie tylko, w styczniowe popołudnia i wieczory odbywały się piękne jasełkowe przedstawienia, rozbrzmiewały kolędy! Nie wymienię zespołów, grup artystycznych, bo nie dane mi było oglądanie wszystkich, bo wiele w tym samym czasie prezentowało swoje spektakle, ale nawet przeglądanie stron internetowych szkół i różnych zespołów, budzi zachwyt nad pomysłowością scenariuszy, scenografii, kostiumów i gry wykonawców. Cieszmy się wszyscy, że angażują się nauczyciele, a z nimi młodzież i dzieci, że bardzo często włączają się też rodzice pomagający "zdobyć" odpowiednie kostiumy, udostępnić miejsce prezentacji i chcą jako widzowie podziwiać ARTYSTÓW ( zasługujących na duże uznanie). Takie przygotowania i ich artystyczne realizacje łączą nas, całe środowiska , dowodzą , że jesteśmy twórczą WSPÓLNOTĄ ! Oby tak było! Także z innymi działaniami na rzecz naszej OJCZYZNY!

         W nagłówku pozwoliłam sobie na przywołanie tytułu spektaklu, który w dniach 13, 14 stycznia zaprezentował w naszym dynowskim "Strażaku " Zespół Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ" poszerzony o dzieci i młodzież szkół podstawowych i średnich, o kapelę "Dynowianie ", solistę Jakuba Kędzierskiego - łącznie 50 wykonawców! Widzom - niektórym zabrakło miejsc siedzących- należą się wielkie podziękowanie za gromkie włączanie się we wspólne kolędowanie. Ten spektakl i wspólnie spędzone wieczory zapewne pozostaną w pamięci wszystkich. Tak bywało już po wcześniejszych przedstawieniach Zespołu w latach pięćdziesiątych ( reż. Jan Węgrzyn), w latach; 1982-4, 2013, 2014 ( kolejno w scenografii Danuty Prokop i Anny Nowickiej - Hardulak i Grzegorza Hardulaka, a w reż, piszącej). Jak zawsze, kolorowe fotografie oddają piękno scenografii , dobór bogatych kostiumów, ciekawe efekty świetlne (z własnych, zespołowych reflektorów), utrwalają elementy gry aktorskiej, a także szczególny klimat całego spektaklu. Ten zaś miał wymiar religijny, ale też ( zgodnie ze scenariuszem) wydźwięk patriotyczny! Tytuł został nieprzypadkowo " poszerzony"! W czasach, gdy tu i ówdzie pojawiają się głosy, że trzeba żyć "teraźniejszością", że historia wśród uczniów nie cieszy się takim zainteresowaniem jak kiedyś i jak należy, był to " zabieg" celowy! Przypomnę apel: "SZANUJMY SAMI SIEBIE! HISTORIA ZAWSZE BYŁA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA!"

         Recenzowanie spektaklu ze zrozumiałych powodów pozostawiam Szanownym Widzom i Czytelnikom , a swój wywód kończę najserdeczniejszymi podziękowaniami dla wszystkich Wykonawców ( dużych, i małych), Aktorów - dobrze znanych dynowskim Widzom, Debiutantów ( zdolnych Bestii), dla Scenografów, Solisty, Kapeli, Akompaniatora- Akordeonisty, Operatora dźwięku i światła, pomocników technicznych ( w większości byli nimi sami aktorzy). W imieniu Zespołu dziękuję Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji , Fotografom, Nadleśnictwu z Dynowa, Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej - Dynów Miasto , Pracownikom C.M. Dynmed.

Prezes T.G. „SOKÓŁ”

Krystyna Dżuła

 

autor zdjęć: Daniel Gąsecki

Człowiek, który nie pije ... - komedia W. Rapeckiego

 plakatCKNP

Data premiery: 28 i 29.05.2022 r. w Dynowie

Reżyseria: Krystyna Dżuła

 

Obsada:

Zmiennicki Piotr - Jacek Marszałek

Zmiennicka - Jolanta Kozubal-Głuchowska

Marynka - Katarzyna Anna Kłyż

Dyrektor - Emil Dańczak

Zofia - Magdalena Wolańska

Lignicki - Szymon Fara

Anna - Agnieszka Maziarz

Irski - Daniel Maziarz

Herbowski - Andrzej Karnas

Pelagia - Małgorzata Szafran

Stasia - Agnieszka Balawejder

Interesantla - Grażyna Malawska

Zawirski - Ryszard Duda

 

Kierownik tekstu: Janina Banat

Scenografia: Grzegorz Hardulak

Pomocnik techniczny: Krzysztof Stodoliński

 

Występy wyjazdowe:

Gminny Ośrodek Kultury w Dubiecku

Dom Ludowy w Bzezówce

Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej

 

Zapraszamy na relację fotograficzną autorstwa Patryka Michalika z występu dla dynowskiej publiczności dnia 19.11.2022.

 

 

 

Consilium Facultatis

 consilium1-1

Data premiery: 22 i 23.02.2020 r. w Dynowie

 

Reżyseria: Krystyna Dżuła

 

Obsada:

Małgorzata Bolbecka: Jolanta Kozubal-Głuchowska

Anusia: Agnieszka Balawejder

Joasia: Monika Mikoś

Kasper Bolbecki: Mariusz Choma

Zdzisław Mokrzycki: Emil Dańczak

Władysław Szocki: Daniel Maziarz

Doktor Rzeszko: Michał Zięzio

Waluś: Dawid Pudysz

 

Kierownik tekstu: Janina Banat

Scenografia: Grzegorz Hardulak

Pomocnik techniczny: Krzysztof Stodoliński

 

 

Dynowski teatr, pod artystycznym kierownictwem Pani Krystyny Dżuły, przygotował kolejną premierę. Tym razem zespół "wziął na tapetę" sztukę "Consilium facultatis" napisaną w 1871 roku przez hrabiego Jana Aleksandra Fredro herbu Bończa, jedynego syna Aleksandra Fredry.

 

     Mimo iż rzecz napisana została w tak odległych czasach, jej treść nadal zostaje aktualna. Oto pan domu, hipochondryk i despota uprzykrza życie całej rodzinie. Splot okoliczności sprawia, że zmuszony jest zmienić stosunek rzeczywistości i uszanować wolę żeńskiej części rodziny a przy okazji pozbawić się miłych lecz zgubnych nawyków. Hrabia Fredro rozprawia się w tej sztuce z przywarami polskiej szlachty, które niestety przetrwały do dzisiaj i stały się zmorą współczesnego społeczeństwa.

     Spektakl przygotowany przez dynowskich aktorów ogromnie się podobał licznie zgromadzonej publiczności. Sztuka była lekka i zabawna, zagrana z wielkim wdziękiem. 

     Hedonizm głównego bohatera, imć Bolbeckiego, wspaniale oddał Pan Mariusz Choma. Można zaryzykować twierdzenie, że wiedział na scenie o czym mówi.

    Potulną małżonkę znakomicie odegrała Pani Jolata Kozubal-Głuchowska, a zdesperowaną córkę, która nieba ojcu chce przychylić Pani Agnieszka Balawejder. Już dla tej trójki aktorów warto było wybrać się na spektakl. Ale to nie wszystkie rodzynki bo przecież:

Pan Michał Zięzio w roli doktora Rzeszki znakomicie udowodnił jak łatwo zmanipulować badania medyczne w dobrej sprawie,

Panowie Daniel Maziarz i Emil Dańczak stworzyli przezabawny duet frantów gotowych na każdy przekręt dla własnej korzyści,

Pan Dawid Pudysz w roli ospowatego lokaja prezentował w tym towarzystwie zdrowy rozsądek. A zrobił to z dużym przekonaniem.

Na koniec Pani Monika Mikoś - wdzięk, uroda i niewątpliwy talent aktorski. Brawo!

     Wieczór w Dynowskim teatrze był bardzo udany. Kto nie był niech żałuje, bo to nie tylko zabawa była, ale i nauka dla widzów, jakże aktualna, mimo że ponad stuletnia.

 

                                                                                                                         /dla Dynowinki Ewa Czyżowska/

 

 

 

Qui pro quo

 Qui pro quo

Data premiery: 3 i 4 marca 2018 r.
Reżyseria: Krystyna Dżuła
Scenografia: Grzegorz Hardulak

Kierownik tekstu: Janina Banat

 

Obsada:

Katarzyna Rzepkowska - Jolanta Kozubal-Głuchowska
Emilia Zglińska - Dorota Sówka-Szmigiel
Kazimierz Jelczewski - Michał Zięzio
Ferdynand Zdziebłowski - Andrzej Karnas
Józef - Ryszard Duda

światła i nagłośnienie: Stanisław Karnas, Janusz Kędzierski

 

Po spektaklu odbyła się promocja katalogu "Teatr w Dynowie", który obejmuje działania artystyczne TG Sokół w Dynowie w latach 2007-2017.

 

 

Autor zdjęć: Daniel Gąsecki

 

O scenicznej premierze "Królowej przedmieścia" w naszym teatrze ... i nie tylko!

        

   W naszej ocenie, i zapewne wielu widzów oczekujących na nowy spektakl, zbyt długo trwały przygotowania, próby, gromadzenie rekwizytów. Planowaliśmy tym wodewilem uczcić 110 rocznicę powstania naszego stowarzyszenia tj. Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ'' w Dynowie, połączyć premierę z poświęceniem tablicy pamiątkowej (czy wszyscy wiedzą, gdzie ją umieściliśmy?), ale zadań było zbyt dużo, więc ich realizacja "przerosła" nasze siły. Co się odwlecze to ....... znamy to przysłowie, a my wierni stwierdzeniu: "Możliwości człowieka mają swój czas, podobnie jak kwiaty i owoce mają pory roku, w których kwitną i dojrzewają", pracowaliśmy mimo różnych przeszkód i złowróżbnych przepowiedni malkontentów. Udało się, bo nasz Zespół Teatralny jest odpowiedzialny, pracowity i ambitny.

    Po wielu próbach, zaplanowaniu i wykonaniu scenografii przez Nieocenionego Scenografa - Grzegorza Hardulaka, mogliśmy wystąpić w ramach X Dynowskiej Jesieni Teatralnej, którą przed laty sami wymyśliliśmy i konsekwentnie realizowaliśmy aż do tej ... jubileuszowej.

    Sobotni wieczór 19 listopada okazał się gorący, radosny - w nastroju pogodnej zabawy. Do tego wprowadził widzów autor wodewilu K. Krumłowski i oczywiście gra Zespołu Teatralnego. Sztuka z przełomu XIX i XX wieku okazała się  w wielu swoich fragmentach bardzo aktualna, a dobra gra, żeby nie być posądzoną o zarozumialstwo nie napiszę "doskonała" - wszak to nie zawodowcy występowali- sprawiła, że bawili się wszyscy: i widzowie, i aktorzy. W niedzielę wieczorem, podczas drugiego przedstawienia, było jeszcze goręcej, bo i widzów był "nadkomplet", co oczywiście wszystkich cieszy. Jesteśmy "jedną wspólną dynowską rodziną" - jak podczas niedawnego, świątecznego wieczoru pieśni patriotycznych.

Ciąg dalszy nastąpi ...       /Reżyser Krystyna Dżuła

 

 

    "Kaś ta wlaz" powiem za jednym z bohaterów „Królowej Przedmieścia”, Majcherkiem - tę sztukę warto obejrzeć! Sama widziałam ją już trzy razy i z pewnością wybiorę się na następny spektakl. Dlaczego? Bo „Królowa Przedmieścia” bawi ludzi w różnym wieku od tych najmłodszych, po nasze babcie i dziadków. Pełno na scenie humoru, tańca, zabawy i dużo pozytywnej energii, która udziela się widzom. Poznajemy losy Mani, nazywanej w krakowskim światku tytułową Królową Przedmieścia. Perypetie tej pięknej dziewczyny, za którą uganiają się liczni adoratorzy, przedstawione są w sposób zabawny, a cała historia jest pełna zaskakujących zwrotów akcji. Piękna scenografia i świetna muzyka dopełniają całości. Warto więc w swoim kalendarzu odnotować: „byłam, widziałam i zachwyciłam się Królową Przedmieścia”. 

               Martyna Kłyż, uczennica LO w Dynowie

 

 

O " Królowej Przedmieścia" słów kilka...

    Lekka, zabawna, dobrze zagrana ...Taka właśnie jest najnowsza sztuka wystawiona przez dynowski zespół teatralny.

   Historia sieroty Mani wprowadza widzów w klimat młodopolskiego Krakowa i podkrakowskiej wsi, z osobliwymi postaciami malarza, mecenasa, pisarza gminnego oraz typowych krakowskich andrusów. Zabawne zdarzenia, wartka akcja przeplatana tańcem i partiami śpiewanymi, barwne stroje i dekoracje sprawiają, że sztukę ogląda się przyjemnie i chciałoby się oglądać jeszcze. Niewątpliwie jej atutem jest również wykonywana " na żywo" muzyka, która towarzyszy widzowi nie tylko w czasie trwania spektaklu, ale również w antraktach.

   Młodzi aktorzy z pewnością wnieśli do sztuki świeżość, dużą dozę humoru, temperament, natomiast starsi doświadczenie i jak zwykle elegancję.

  Duże brawa należą się zatem Pani reżyser Krystynie Dżule oraz całemu zespołowi za stworzenie sztuki, która z pewnością" rozgrzeje" każdego w szare, zimne jesienno- zimowe dni. 

              Elżbieta Klaczak-Łach, nauczycielka LO w Dynowie

 

 

Zapraszamy na fotorelację autorstwa Jana Hadama.

 

Realizacja filmu: Witold Bielec

 

Porwanie Sabinek - side 1

 

Porwanie Sabinek - side 2

 

 

Realizacja filmu: Witold Bielec 

نمشي , adidas bold age leggings girls dance studio - تسوق تشكيلة اديداس اوريجينالز للأطفال مع تخفيضات 25 - 75% أونلاين في السعودية | Air Jordan 10 — Ietp

 

Realizacja filmu: Witold Bielec 

 

Gosc oczekiwany - side 1

 

Gosc oczekiwany - side 2

 

 

Awantura o Basię

IMG-6048

Data premiery: 26.11.2011 r. w Dynowie

 

Reżyseria: Krystyna Dżuła

Scenografia: Anna Nowicka Hardulak,

                   Grzegorz Hardulak

Kierownik tekstu: Marta Dżuła

 

Obsada:

Basia Bzowska: Joanna Kałamucka

Pani Budziszowa: Jolanta Kozubal-Głuchowska

Dr Budzisz: Ryszard Duda

Pani w czerwonym kapeluszu: Grażyna Malawska

Pani w zielonym kapeluszu: Ewa Ryba

Pasażerki: Małgorzata, Martyna, Maja Kaczorowskie

Antoni Walicki: Jerzy Tabisz

Szot: Piotr Głuszko

Barbara Tańska: Janina Banat

Stanisława Olszańska: Monika Mączyńska

Stanisław Olszański: Marek Siekaniec

Marcysia: Dorota Sówka

Walentowa: Maria Iwańska

Michałek: Robert Duda

Kolejarze: Bartłomiej Wandas, Jarosław Siry

Sprzedawca: Jarosław Siry

Inspicjenci: Piotr Kędzierski, Bartłomiej Wandas, Stanisław Karnas, Marcin Tymczyk, Łukasz Tymczyk

 

Spektakl był przedstawiany 8 razy m.in. w Tarnogrodzie i w Dynowie.

 

„Awantura o Basię” to wzruszająca i zabawna historia Basi Bzowskiej, która po śmierci matki trafia do różnych opiekunów, podbijając ich serca. Sztuka pobudza do dyskusji na temat wytrwałości i wartości kochającej rodziny.

 

fot. Antoni Iwański

 

 

 

IMG-6043

Blaszany kubek

 

Data premiery: 27.06.2008 r. w Dynowie

 

Reżyseria: Krystyna Dżuła

Scenografia: Anna i Grzegorz Hardulakowie

Obsada:

Babcia: Maria Iwańska

Róża: Janina Banat

Andrzej: Zygmunt Zięzio

Janka: Jolanta Kozubal-Głuchowska

Antonina: Maria Makaryk

Bożenka: Katarzyna Cukrzyńska

Kierownik: Grzegorz Iwański

 

Spektakl był przedstawiony 11 razy m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Dąbrówce Starzeńskiej, w Wysokiej Łańcuckiej, w Wierzawicach, Ulanicy i w Dynowie.

 

Blaszany kubek” jest adaptacją sztuki Edmunda Morrisa pt. „Drewniany talerz”. Spektakl, opowiada o samotności oraz bólu egzystencji osób starszych. Przedstawienie stało się impulsem do przemyśleń i refleksji. Obnażając stosunek społeczeństwa do starości, aktorzy poruszyli kontrowersyjne zagadnienie współczesności. Oddali głos słabym i niedołężnym, by udowodnić, że tacy ludzie potrafią z mądrością dźwigać krzyż starości, cierpienia i choroby. 

 

fot. Antoni Iwański

img 1

 

img 2