opp.png

DYNOWSKI MARSZ KATYŃSKI - 10.04.2016r.

 

"Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem"

                                                                                                   / Jan  Paweł  II /    

       To stwierdzenie Naszego Wielkiego Rodaka stało się mottem tegorocznego Marszu Katyńskiego, który odbył się 10 kwietnia - w niedzielne popołudnie. Po nabożeństwie wieczorowym na placu kościelnym przed pomnikiem Jana Pawła II, mimo wiosennej mżawki zebrała się młodzież gimnazjalna pod opieką pań: Beaty Piejko i Moniki Mączyńskiej, a także strażacy z OSP Przedmieście z Prezesem Leonardem Prokopem na czele, ochotnicy z OSP Dynów - miasto pod komendą Naczelnika Macieja Rybaka. Władze miasta reprezentował sam Burmistrz Zygmunt Frańczak, a z Rady Miasta przybyła pani Józefa Ślemp. Nie przestraszyli się też deszczu niektórzy słuchacze Uniwersytetu Złotej Jesieni i członkowie "SOKOŁA'' złączeni pragnieniem uczczenia bohaterów tragicznych wydarzeń.

Nike sneakers,Nike Sneakers Store,jordan Sneakers,latest Nike Sneakers,latest Nike release,jordan release date,Nike air jordan Sneakers,Best Nike SneakersSupreme

 Pod przewodnictwem ks. Mariusza zebrani odmówili modlitwę Papieża;

   "Wszechmocny wieczny Boże, Ojcze ludów i narodów, prosimy Cię,

    przyjmij dar świadectwa, wiary, męki i śmierci synów naszego narodu,

    umęczonych i zamordowanych na Wschodzie;

    uczyń ICH ofiarę posiewem wolności i pokoju;

    Ojcze Najmiłosierniejszy przez przyczynę Matki Zbawiciela,

    pomóż nam przebaczyć;

    Broń nas od wojny, nienawiści i niepamięci,

                           przez  Chrystusa Pana Naszego - Amen.

      Wiersz „Katyń'' w wykonaniu pani Jolanty Kozubal - Głuchowskiej stał się impulsem do rozmyślań o tragediach Polaków na „nieludzkiej ziemi", gdyż Dynowski Marsz Katyński odbywał się w milczeniu. Na prośbę organizatorów idący w pochodzie także w ten sposób - w myślach - wracali do dramatycznych wydarzeń z lat 1940.

      Przy Krzyżu Katyńskim z daleka widocznym w pogodny dzień, w to deszczowe, smutne popołudnie nietrudno było wyobrazić sobie jak wyglądały ostatnie chwile życia TYCH, KTÓRZY ginęli, bo byli POLAKAMI! Popłynęły w niebo słowa gorącej modlitwy różańcowej za Poległych w Katyniu, Ostaszkowie, Twerze, Bykowni, Kozielsku, Starobielsku, Charkowie i wielu innych miejscach straceń. Za Janem Pawłem II powtórzono słowa:

    "Sprawa Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy".

Kwiaty i zapalone znicze to tylko materialne dowody pamięci, a gorąca modlitwa o spokój wieczny Ofiar Katynia i katastrofy pod Smoleńskiem, stała się udziałem i młodzieży, i wszystkich dorosłych uczestników uroczystości.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom Marszu za udział w tej podniosłej patriotycznej manifestacji.

Za  Zarząd  TG. "Sokół''

Krystyna  Dżuła

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Autor zdjęć: Antoni Iwański