opp.png

150 Rocznica powstania TOWARZYSTWA GIMNASTYCZNEGO "SOKÓŁ''

        

    Najstarsze na ziemiach polskich stowarzyszenie sportowo-wychowawcze liczy 150 lat.

    7 lutego 1867 we Lwowie zarejestrowano pierwsze gniazdo "SOKOŁA". Rocznicowe uroczystości potrwają przez cały obecny rok, a zaczęły się promocją okolicznościowej pamiątkowej monety, którą na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, po prośbie władz stowarzyszenia, wyprodukowała Mennica Polska S.A. Pierwszą  prezentację monety zorganizowano 1 lutego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie a drugą kilka dni później w Łodzi.

 

moneta

                           

    Na rewersie srebrnej monety znajduje się wizerunek F. Arciszewskiego przedwojennego działacza T.G. "Sokół'' w czamarze, a przed nim widnieje sokół w locie z ciężarkami. Jest to najbardziej rozpoznawalny symbol organizacji. Napis o rocznicy dopełnia treść rewersu. Druga strona - awers- przedstawia gimnastyków trwających w tzw. piramidzie gimnastycznej, nominał (10 zł), wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczpospolitej i napis Rzeczpospolita Polska i data emisji 2017 rok.

Mały nakład 20 000 sztuk ma wielką wartość pamiątkową i kolekcjonerską.

    W uroczystym spotkaniu działaczy "Sokoła'' w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie wzięły udział delegacje Sokołów z Sanoka, Leszna, Mielca, Tarnowa, Warszawy, Bytomia, Dębicy, Rzeszowa. Dynowskie Gniazdo reprezentowały: Jolanta Kozubal- Głuchowska, Grażyna Malawska i Krystyna Dżuła.

    Program ogólnopolskich obchodów rocznicowych obejmuje spotkania w Sejmie, Senacie, u Prezydenta, konferencje na Uniwersytecie Jagiellońskim, Pielgrzymkę delegacji stowarzyszenia na Jasną Górę i zlot Polowych Drużyn Sokolich.

Każde gniazdo opracowuje własny program lokalnych uroczystości, a w naszym mieście kulminacja obchodów planowana jest na listopad.

Krystyna Dżuła- prezes

T.G. "Sokół'