opp.png

Zespół Teatralny przy Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Dynowie laureatem „Znaku Kultury” 2024 r.

         4 lipca 2024r. już po raz 26. w Rzeszowie zorganizowano galę wręczenia nagród samorządu województwa podkarpackiego „Znak Kultury”. Wyróżniono ośmiu twórców indywidualnych, przyznano także nagrody grupowe. Wśród nagrodzonych są m.in. poeci, artyści malarze, instruktorzy teatralni oraz zespoły ludowe.

Miło nam poinformować, że w gronie tegorocznych laureatów znalazł się Zespół Teatralny przy Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Dynowie.

         Nasza trzyosobowa delegacja w składzie dh Krystyna Dżuła, dh Jolanta Kozubal–Głuchowska i dh Zdzisław Szafran z nieukrywaną dumą przyjęła to zaszczytne wyróżnienie i godnie reprezentowała nasze Stowarzyszenie.

         Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznaje indywidualne i zbiorowe nagrody za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia „Znak Kultury”. Nagrodzeni realizują istotne dla podtrzymania tożsamości i rozwoju kultury Podkarpacia projekty z dziedziny muzyki, tańca, literatury, sztuk wizualnych i ochrony niematerialnego dziedzictwa narodowego o zasięgu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.

Michał Zięzio

Sekretarz T. G. „Sokół” w Dynowie

 

 ZK2024

 

 źródło: Podkarpackie- serwis samorządu województwa

 

Uchwała Nr 10/228/24 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 11 czerwca 2024 r. w sprawie przyznania nagród.

„Kolacja dla głupca”… czyli dynowscy sokoli na wyjeździe integracyjnym w Tarnowie.

         W niedzielę tj. 23 czerwca grupa członków T. G. „Sokół” w Dynowie oraz działającego przy nim Zespołu Teatralnego na czele z Panią Prezes i Reżyser Krystyną Dżułą oraz ich bliscy i znajomi odwiedzili Tarnów, gdzie nie tylko mieli okazję pozwiedzać to piękne i bogate w zabytki ponad 100-tysięczne miasto, ale i mieć możliwości obejrzenia znakomitej komedii „Kolacja dla głupca” autorstwa Francisca Vebera.

         Dzień rozpoczęliśmy od zbiórki na dynowskim parkingu obok stacji PKS-u skąd udaliśmy się do Tarnowa. Tam powitał nas ks. Marcin Miraś, który podjął się roli przewodnika, najpierw po zespole budynków należących do Wyższego Seminarium Duchownego, potem zaś po tarnowskiej starówce.

         Wieczorem o godzinie 19. w Teatrze im. Ludwika Solskiego mogliśmy wziąć udział (oczywiście jako widzowie) w bardzo intrygującej kolacji, która jak się okazała nigdy nie doszła do skutku.

Tytułowa „kolacja dla głupca" miała być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, bogaty wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi. Na każdą zapraszają wyjątkowych nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego „głupca”. Jak to często w komediach bywa, nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje, niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego, jak to już wcześniej wspomniałem, nie doszło do zaplanowanej kolacji a spotkanie głównych bohaterów Pierra Brochanta i Francoisa Pignona przerodziła się w arcyzabawny spektakl. Samo przedstawienie w komiczny sposób ukazuje bohaterów, ich słabości i wady. Jest też pewnego rodzaju nauką, żeby nie oceniać ludzi zanim się ich nie pozna, że w każdym z nas mieszają się rożne cechy charakterów.

         Zmęczeni, acz zadowoleni do Dynowa powróciliśmy przed północą.

W imieniu Zarządu naszego Stowarzyszenia dziękuje wszystkim uczestnikom naszej integracji za udział w wyjeździe, znakomitą atmosferę i ucztę kulturalną.

Michał Zięzio

Sekretarz Zarządu T. G. „Sokół” w Dynowie

fot. Szymon Fara


135-lecie powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku.

 

W sobotę, 1 czerwca 2024 r. delegacja T. G. Sokół w Dynowie na czele z Prezes dh Krystyną Dżuła uczestniczyła w uroczystość 135-lecie powstania. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku. W tym ważnym wydarzeniu wziął udział poczet sztandarowy naszego Towarzystwa w składzie: Andrzej Karnas, Ryszard Gierula i Jacek Marszałek.

Czytaj więcej: 135-lecie TG Sokół w Sanoku

Ważne majowe rocznice…

W maju, najpiękniejszym miesiącu w roku, przypadały ważne rocznice i to co godne zapamiętania związane z OSOBĄ naszego WIELKIEGO RODAKA- JANA Pawła II a także z historią walk Polaków o wolność

Czytaj więcej: Ważne majowe rocznice

Marsz Katyński -17 kwietnia 2024

„Matko Pokoju, daj nam łaskę życia godnego Tych, którzy zginęli za OJCZYZNĘ, stając się ceną naszej wolności”/ Ks. Zdzisław Peszkowski/

         Pomni na słowa Kapłana Z. Peszkowskiego - obrońcy pamięci pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Kozielsku, Miednoje, Bykowni i innych miejscach kaźni - jak nasza tradycja sokola nakazuje, zorganizowaliśmy kolejny marsz do dynowskiego Krzyża Katyńskiego.

Czytaj więcej: Marsz Katyński

„DIALOG o DZIELE ZBAWIENIA”

Program poetycko - muzyczny oparty o fragmenty Ewangelii Św. Łukasza i poezję dynowskich twórców jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania o naszą wiarę w Boga, w nauczanie JEZUSA Chrystusa, o wierność Bogu i najbliższym. Pytania stale aktualne i odnoszące się do ludzi rożnych pokoleń. By to pokazać na scenie, naprzeciw siebie stanęły dwie grupy wykonawców różniące się strojami i wybranymi tekstami źródłowymi, a pośrodku był

ON - JEZUS CHRYSTUS sądzony przez starszyznę żydowską, przez Piłata, a współcześnie bardzo często przez reprezentantów naszego pokolenia. I tu rodziły się pytania: Czy my nie jesteśmy jak tamci w Jerozolimie, którzy raz wznosili okrzyk „Hosanna”, a niebawem „Ukrzyżuj Go!” !!! Czy my nie jesteśmy winni ukrzyżowania NASZEGO MISTRZA?

Czytaj więcej: Dialog o Dziele Zbawienia

     Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie nie zwalnia tempa w realizacji swoich planów i zamierzeń. Mając na uwadze projekt pod hasłem „Zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży oraz imprezy profilaktyczne na wolnym powietrzu” organizowany przez Gminę Miejską Dynów, jak i ustalenia powzięte na tegorocznym Walnym Zebraniu 9 września na terenie „Błękitnego Sanu”, Zarząd naszego Stowarzyszenia zorganizował spotkanie wielopokoleniowe dynowskich Sokołów. Najmłodsi mogli wziąć udział w grach i konkursach, starsi przy ognisku wspominali dawne czasu i snuli plany na przyszłość.

        Spotkanie było bardzo udane i pokazało po raz kolejny jak ważna jest integracja.

Zarząd T. G. „Sokół” w Dynowie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania, zorganizowali gry i zabawy, przygotowali jedzenie.

Z sokolim pozdrowieniem

Zarząd T. G. „Sokół” w Dynowie

Fot. M. Szafran

Jubileusz 130. rocznicy powstania Gniazda "Sokoła" w Mielcu

            W niedzielę, 18 czerwca odbyła się uroczystość upamiętniająca 130. rocznicę powstania gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 1893 w Mielcu. Wśród licznie zgromadzonych gości w wydarzeniu brał udział Poczet sztandarowy dynowskiego Sokoła (dh Andrzej Karnas, dh Ryszard Gerula i dh Zdzisław Szafran) wraz z naszą Prezes dh. Krystyną Dżuła.

Czytaj więcej: Jubileusz 130. rocznicy powstania "Sokoła" w Mielcu

        Szturm (pokojowy)

                                na Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

        Wieczór 15 czerwca br. w królewskim grodzie Kraka należał do wyjątkowych, nawet nie przez pogodę, która nas ostatnio nie rozpieszcza, ale przez cel, dla którego tu przybyliśmy. Oferta dla naszego Zespołu brzmiała tajemniczo: "ZAGUBIENI W TEATRZE", więc domysły szły w kierunku współczesnego repertuaru szacownej siedziby Melpomeny...... Okazało się, że byliśmy w błędzie! O godzinie 22 - punktualnie znaleźliśmy się przed kasą teatru, bo tak poinformowano nas w zaproszeniu, ale spotkał nas straszny zawód!!! Drzwi zamknięte na głucho, a jakaś młoda, sympatyczna dziewczyna (okazało się aktorka) też bezskutecznie usiłuje dostać się do środka. Poproszeni przez nią rozpoczęliśmy zorganizowany szturm na drzwi portiera. A tu opór ....i odpowiedź, że noc...., że dyrektor nie pozwala......że coś sobie pomyliliśmy.....

                Taki był początek scenariusza nocnego zwiedzania teatru!!!!!!

Czytaj więcej: "Zagubieni w teatrze"

DSC 1126 mini

DYNOWSKI MARSZ KATYŃSKI - 10 kwietnia 2015

 

Prawda - Prawo - Przebaczenie - Pamięć.

Te słowa zmarłego już Ks. Zdzisława Peszkowskiego - niestrudzonego strażnika pamięci o zbrodniach Katynia, Miednoje, Charkowa,  Bykowni, Ostaszkowa, Griazowca, Kuropat były mottem tegorocznego Dynowskiego Marszu Katyńskiego.

 

 

Czytaj więcej: Dynowski marsz katyński