opp.png

Jubileusz 130. rocznicy powstania Gniazda "Sokoła" w Mielcu

            W niedzielę, 18 czerwca odbyła się uroczystość upamiętniająca 130. rocznicę powstania gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 1893 w Mielcu. Wśród licznie zgromadzonych gości w wydarzeniu brał udział Poczet sztandarowy dynowskiego Sokoła (dh Andrzej Karnas, dh Ryszard Gerula i dh Zdzisław Szafran) wraz z naszą Prezes dh. Krystyną Dżuła.

            Rocznicowe obchody rozpoczęły się od Mszy Św. w Kaplicy św. Stanisława Kostki i od przemarszu pod budynek Sokolni, gdzie druhowie uroczyście odsłonili tablicę z Krzyżem Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej.

            Następnie w Parku Sokoła złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych Sokołów. W dalszej części uroczystości zebrani mieli okazję obejrzeć pokaz musztry i występ artystyczny grupy „Sokoliki”.

         W czasie uroczystości wiceprezes PTG Sokół 1893 Emilia Żola opowiadała o okolicznościach powstania i celach statutowych Towarzystwa z końcówki XIX wieku. Przypomniała również intensywne prace ostatnich 30 lat zmierzających m.in. do odzyskania Sokolni, remontu tego obiektu, ale przede wszystkim bieżącej działalności na rzecz szerzenia kultury fizycznej wśród młodych.

Michał Zięzio

 

fot. ze zb. T. G. „Sokół” w Dynowie

 

8647253440666204023

 

 plakat

 

 

Fotorelacja udostępniona przez PTG Sokół 1893 w Mielcu, autor zdjęć Tomasz Burek: 130-lecie PTG "Sokół 1893" w Mielcu